جلومو بگیر – گاسپار نوئه

Vadim Stein
Immortal Lover – Vadim Stein / عاشق جاودان – ودیم استاین
مرداد 10, 1397
Gaspar Noé Protège-Moi
Protège-Moi – Gaspar Noé
مرداد 10, 1397

«Protège-moi» (به فارسی: جلومو بگیر / مراقبم باش) آهنگی است در سبک Alternative Rock (راک جایگزین) از گروه راک Placebo. گروه موسیقی Placebo در واقع گروهی انگلیسی است، و این آهنگ ابتدا با عنوان انگلیسی اش، «Protect Me from What I Want» در آلبوم «Sleeping with Ghosts»، در سال 2003 منتشر شده بود. اما این گروه یک بار دیگر در سال 2004 این آهنگ را با ترجمه ی فرانسوی به صورت تک آهنگ فقط در فرانسه منتشر کرد. موزیک ویدئوی این آهنگ را گاسپار نوئه در سال 2003 ویدئوگرافی کرده.

ویدئو کلیپ گاسپار نوئه

گروه راک Placebo

 

موزیک ویدئو جلومو بگیر Placebo

موزیک ویدئوی «جلومو بگیر» اگرچه در سال 2004 منتشر شد، اما ویدئوگرافی آن را گاسپار نوئه یک سال قبل همزمان با اجرای زنده ی این آهنگ در کنسرت گروه Placebo در پاریس انجام داده بود.

 

در ویدئو موزیک جلومو بگیر، بسیاری از عناصر فیلمبرداری (سینماتوگرافی) گاسپار نوئه را می بینیم. این ویدئو موزیک تنها یک سال بعد از ساخته شدن فیلم فوق العاده ی «بی بازگشت» (Irreversible) گاسپار نوئه ساخته شده؛ و مشخص است گاسپار نوئه هنگام ساختن این ویدئو کلیپ بسیار تحت تاثیر فیلم خودش بوده. در واقع بسیاری از عناصری که در این ویدئو موزیک مشاهده می کنیم (که در ادامه مانیفست شده)، عناصری هستند که به طور مشخص در فیلم بعدی گاسپار نوئه، یعنی «وارد خلأ شو» (Enter he Void) می بینیم.

در ادامه این ویدئو کلیپ فوق العاده زیبا را تماشا کنید:

 

عناصر سینمای گاسپار نوئه در جلومو بگیر

«جلومو بگیر» با میان نوشته ی چشمک زنی با رنگ های تند و براق که عنوان آهنگ را با تیپوگرافی بسیار درشت در خود دارد شروع می شود. میان نوشته جای خود را به تصویری محو از یک لامپ می دهد، و همزمان نویزی را می شنویم که در نسخه ی اصلی صوتی این آهنگ وجود ندارد. سپس دوربین با حالت کج و معوجی پایین می آید تا دختری با بالاتنه ی برهنه که رو به روی آیینه یی ایستاده در کادر قرار بگیرد. تصویر که ابتدا مات و خارج از فوکوس است بیشتر فوکوس می شود، اما این محو و شفاف شدن تصویر تا پایان ویدیو موزیک ادامه دارد. نور قالب فضا قرمز تند است، اما وقتی دختر دیگری به سمت دختر جلوی آیینه می رود و او را می بوسد و با هم به سمت راهرو می روند، نور های تند سبز و زرد و بنفش هم اضافه می شوند.

اینم بخون:  La Nuit de l'Homme گاسپار نوئه

 

وقتی دو دختر با هم از راهرو رد می شوند و وارد یک سالن می شوند، تصاویری از مهمانی اورجی تعدادی دختر و  پسر را می بینم.  گاسپار نوئه بدون هیچ لفافه یی بدن های عریان و حرکات جننسی این افراد را نشان می دهد. دوربین در داخل سالن می چرخد و افراد مختلف را در حال سککس نشان می دهد، و نهایتن روی صحنه ی سککس دو دختر با هم متوقف می شود. در همین جا ویدیو موزیک تمام می شود.

 

نحوه ی تصویربرداری گاسپار نوئه در سراسر این ویدیو موزیک به گونه یی است که بیننده حس می کند مست یا تحت تاثیر موارد روانگردان است و خودش در این سالن حضور دارد. موسیقی هیپنوتیزم کننده ی گروه Placebo به همراه ویدیوگرافی محسور کننده ی گاسپار نوئه، ویدئو موزیک جلومو بگیر را به ویدئویی فراموش نشدنی تبدیل کرده است.

 

متن آهنگ جلومو بگیر

متن نسخه ی فرانسوی آهنگ جلومو بگیر توسط ویرژینی دپانت (Virginie Despentes) نوشته شده. ویرژینی دپانت نویسنده و فیلمسازی فرانسوی است، که فیلم پر حاشیه ی «منو بگگا» (به فرانسه: Baise-moi) را از روی رمان نوشته ی خودش کارگردانی کرده.

 

ترجمه آهنگ جلومو بگیر

در ادامه ترجمه ی متن آهنگ جلومو بگیر را بخوانید:

 

دردِ این لحظه ست
که مثل مرض واگیر دار شده
پارتی دیگه تمومه، دیگه بالا نیستیم
فکر هایی که دلایلمونو جلو چشممون میارن
پلکای خمار، صورتای زرد
هیوالا های زیر تخت خواب بیرون میان
چفت درو باز می کنیم
سگدونی یی که بهش خونه می گیم

اینم بخون:  می دونیم کی هستی - گاسپار نوئه

جلومو بگیر از چیزی که می خوام
جلومو بگیر از چیزی که می خوام
جلومو بگیر از چیزی که می خوام

مگه بازیچه ی سرنوشت نیستیم؟
این لحظه های رویایی رو یادت بمونه
تو هوا، پاشیده، تا صبح
اما الآن تنهای تنهاییم
رویای از دست رفته ی عاشق بودنمون
دورانی که قدرشو ندونستیم
حالا یه عمر باید بخاطرش زار بزنیم
و حالا تنهای تنهاییم

جلومو بگیر از چیزی که می خوام
جلومو بگیر از چیزی که می خوام
جلومو بگیر از چیزی که می خوام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سوال داری؟ بیا بچتیم!