صدا گذاری فیلم ام فریتس لانگ

در قصر پادشاه کوهستان نغمه معرف فیلم ام فریتس لانگ
در قصر پادشاه کوهستان نغمه معرف فیلم ام فریتس لانگ
مرداد 5, 1399
Forough Farrokhzad Poem
Let us Believe in the Coming of the Cold Season – Forough Farrokhzad
مرداد 5, 1399
نمایش همه

صدا گذاری فیلم ام فریتس لانگ

صدا گذاری فیلم ام فریتس لانگ

ویدیویی که در پایین مشاهده می کنید شاید یک صحنه ی ساده از سوت زدن یک مرد در حین نوشتن نامه باشد. اما در واقع این صحنه گامی بزرگ در تاریخ سینما محسوب می شود؛ چرا که شاهد استفاده از موسیقی به عنوان Leitmotif یا نغمه ی معرف برای اولین بار هستیم. این صحنه نشان دهنده ی گوشه ای از صداگذاری فیلم ام فریتس لانگ است.

 

این ویدیو تکه ای 30 ثانیه ای از فیلم ام (M) به کارگردانی فریتس لانگ (Fritz Lang)، کارگردان آلمانی، در سال 1931 است. فیلم ام تنها مدتی بعد از ابداع صدا در سینما ساخته شد. در این دوران سینماگران هنوز مشغول کشف قابلیت های جدید صدا بودند. اما استفاده ای که Fritz Lang از صدا در فیلم ام می برد او را از همه ی هم عصرانش متمایز می کند.

 

صدا گذاری فیلم ام فریتس لانگ

فیلم ام اولین تجربه ی فریتس لانگ با تکنولوژی تازه وارد صدا بود. این فیلم در مقایسه با فیلم های «گویا» ی زمانه ی خودش که از صدا صرفن استفاده ای تئاتری می کردند، دارای صداگذاری پیچیده تر و قوی تری ست. این صداگذاری شامل راوی، صدا های خارج از قاب، صدا های پیش برنده ی حوادث، لحظه های پر تعلیق با استفاده از سکوت قبل از صدایی غیر مترقبه می شود. لانگ همچنین توانست در تدوین این فیلم از کات های کمتری استفاده کند چراکه جلوه های صوتی می توانستند برای آگاه سازی مخاطب در مورد روایت به کار بیایند.

"صدا

 

نغمه معرف فیلم ام Fritz Lang

فیلم M یکی از نخستین فیلم هایی ست که از Leitmotif یا نغمه ی معرف، که تکنیکی بر گرفته از اپرا ست، استفاده می کند. در M، یک ملودی که با سوت نواخته می شود با کاراکتر هانس بکرت (Hans Beckert) عجین می شود. هانس بخشی از قطعه ی «در قصر پادشاه کوهستان» (In the Hall of the Mountain King) از سوییت شماره 1 پیر گینت (Peer Gynt) اثر ادوارد گریگ (Edvard Grieg) را با سوت می نوازد. بعدتر در فیلم، صرف شنیدن این ملودی خارج از قاب بیننده را خبردار می کند که هانس در این حوالی ست. این عجین شدن تم موسیقی با یک کاراکتر یا یک شرایط خاص اکنون یک عرف در سینما به شمار می رود.

اینم بخون:  همه ی موزیک ویدیوهای گاسپار نوئه

جالب است بدانیم پیتر لر (Peter Lorre) بازیگر نقش هانس سوت زدن بلد نبود و بنابراین در فیلم M صدای سوت زدن خود فریتس لانگ را می شنویم!

 

قطعه در قصر پادشاه کوهستان

درباره ی قطعه در قصر پادشاه کوهستان که الهام بخش نغمه ی معرف فیلم ام فریتس لانگ بود نیز در سیناریوم بخوانید: «در قصر پادشاه کوهستان نغمه معرف فیلم ام فریتس لانگ»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سوال داری؟ بیا بچتیم!