همه می دانند فیلم جدید اصغر فرهادی

خبر اکران فیلم جدید اصغر فرهادی به نام «همه می دانند» برای طرفداران او خبر هیجان انگیزی ست. اما هیجان انگیزتر این که نه تنها در این فیلم دو بازیگر برجسته ی بین المللی، یعنی پنه لوپه کروز (Penélope Cruz) و خاویر باردم (Javier Bardem) نقش آفرینی می کنند، بلکه همه می دانند اصغر فرهادی افتتاح کننده ی 71 امین دوره ی جشنواره ی کن هم خواهد بود. این افتخار بزرگی ست که نصیب اصغر فرهادی می شود. همه می دانند علاوه بر افتتاح این دوره از فستیوال کن، برای کسب جوایز هم رقابت خواهد کرد.

همه می دانند اصغر فرهادی
«اصغر فرهادی و بازیگران فیلم «همه می دانند
Photo by Teresa Isasi

همه می دانند اصغر فرهادی

همه می دانند، که 8 امین فیلم بلند اصغر فرهادی ست تمامن به زبان اسپانیایی و در کشور اسپانیا فیلم برداری شده. عنوان آن به اسپانیایی می شود “Todos lo Saben” و به انگلیسی می شود “Everybody Knows”. اگرچه زبان آن اسپانیایی ست، اما اصغر فرهادی فیلمنامه ی آن را، همانند باقی فیلم هایش، خودش نوشته (قطعن به فارسی نوشته و بعد ترجمه کرده اند).

به نقل از سایت Variety، الکساندر ماله گی (Alexandre Mallet-Guy)، از کمپانی میمنتو (Memento) و تهیه کننده ی فیلم اصغر فرهادی، ادعا کرده همه می دانند «بلندپروازانه ترین فیلم اصغر فرهادی تا به حال است.” وی همچنین افزوده این فیلم “احساس و تعلیق را با روایتی پرتنش در آمیخته” و قطعن “بیشترین مخاطبان را برای فرهادی به همراه خواهد آورد.”

بلندپروازانه ترین فیلم اصغر فرهادی تا به حال [که] بیشترین مخاطبان را برای فرهادی به همراه خواهد آورد.

_الکساندر ماله گی، تهیه کننده

همه می دانند اصغر فرهادی
Everybody Knows poster, 2018 film by Asghar Farhadi

اکران همه می دانند اصغر فرهادی

همه می دانند ابتدا در افتتاحیه ی فستیوال کن در تاریخ 8 می 2018 (18 اردیبهشت 97) اکران خواهد شد و یک روز بعد از آن، به مرور و با پیشقدمی کشور فرانسه، پخش جهانی پیدا خواهد کرد. هنوز مشخص نیست که آیا این فیلم در ایران هم مجوز پخش کسب خواهد کرد، و در آن صورت در چه تاریخی. با توجه به تصاویر و تیزر تبلیغاتی یی که از این فیلم منتشر شده، و با در نظر گرفتن صحنه های رقص و دیگر شات های نمایانگر سینه ها و لنگ و پاچه های جذاب، احتمال پخش بدون سانسور گسترده ی آن بعید است.

Read Also  Gaspar Noé in Cinématon - A Rather Unseen Portrait of Gaspar Noé

همه می دانند اصغر فرهادی همه می دانند اصغر فرهادی همه می دانند اصغر فرهادی همه می دانند اصغر فرهادی همه می دانند اصغر فرهادی

تیزر فیلم همه می دانند اصغر فرهادی

 

سیناپس همه می دانند اصغر فرهادی

در مورد داستان فیلم همه می دانند، چکیده یی منتشر شده که در ذیل مشاهده می کنید:

لارا (پنه لوپه کروز)، ساکن بوئنوس آیرس، برای شرکت در مراسمی در روستای آبا و اجدادی اش همراه با همسر و فرزندانش به اسپانیا سفر می کند. در آنجا اتفاقی نامنتظره منجر به برملا شدن رازی می شود که زندگی شخصیت ها را تغییر می دهد. خانواده ی لارا، روابط آن ها با هم، و تصمیم های اخلاقی اعمال شده بر آن ها همه تحت تاثیر ماجرای پیش آمده قرار می گیرند.

تم / مضامین همه می دانند اصغر فرهادی

طبق آنچه تا به امروز راجع به این فیلم گفته شده، همه می دانند فیلمی معمایی و روانکاوانه است. طبق آنچه از آثار اصغر فرهادی به یاد داریم، باید انتظار داستانی ظریف و با پیچیدگی های بسیار در مورد یک خانواده را داشته باشیم که با حادثه یی آنی و مهیب آغاز می شود و پس از متحول کردن همه ی شخصیت های اصلی داستان با به جا گذاشتن تاثیری ظریف اما دیرپا، آن ها را رها می کنند تا به زندگی شان با تجربه ی جدیدی که آموخته اند ادامه دهند. همچنین، اگرچه ممکن است عده با این نظر مخالف باشند اما، به احتمال زیاد با مضمون تکرار شونده ی زن ستیزانه ی اصغر فرهادی، با نشان دادن زن ها به عنوان موجوداتی ساده لوح، ضعیف، و نیازمند به حمایت مردان نیز مجددن رو به رو شویم.

به احتمال زیاد با مضمون تکرار شونده ی زن ستیزانه ی اصغر فرهادی، با نشان دادن زن ها به عنوان موجوداتی ساده لوح، ضعیف، و نیازمند به حمایت مردان نیز مجددن رو به رو شویم.

همه می دانند اصغر فرهادی
Photo by Teresa Isasi
Read Also  (Peeping Tom) تحلیل روانی فیلم چشم چران
همه می دانند فیلم جدید اصغر فرهادی
5 (100%) 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *