لوکس اترنا گاسپار نوئه

گاسپار نوئه یک سال پس از اکران پنجمین فیلم بلندش به نام کلایمکس (Climax) در جشنواره ی کن، با یک فیلم کوتاه به نام لوکس اترنا (Lux Æterna) به این جشنواره بازگشته. این فیلم اگرچه اصولن کوتاه قلمداد می شود، اما 50 دقیقه زمان دارد. در این فیلم بازیگران شناخته شده ای چون شارلوت گنزبور (Charlotte Gainsbourg) و بئاتریس دال (Béatrice Dalle) هنرنمایی می کنند. لوکس اترنا در برنامه ی اکران نیمه شب (Séance de Minuit) جشنواره ی کن اکران خواهد شد.

 

لوکس اترنا گاسپار نوئه

در حال حاضر اطلاعات زیادی راجع به فیلم لوکس اترنا منتشر نشده. اولین توضیح موجود راجع به این فیلم در وبسایت رسمی جشنواره ی کن منتشر شد که ترجمه ی آن را در ادامه می خوانید:

«شارلوت گنزبور و بئاتریس دال در صحنه هستند تا داستانی درباره ی ساحره ها تعریف کنند. اما این همه ی ماجرا نیست. لوکس اترنا همچنین رساله ای ست بر سینما، عشق به فیلم، احساسات هیستریک (عصبی) روی صحنه. لوکس اترنا فیلم با زمان متوسط (نیمه بلند) پرسرعتی ست که گاسپار نوئه با آن بازگشتی غیر منتظره به فهرست فیلم های منتخب جشنواره ی کن داشته؛ فیلمی که داوران در آخرین لحظه تماشا کردند و در برنامه ی اکران نیمه شب (Séance de Minuit) پخش خواهد شد، چراکه فیلمی بر هیجان و همچنین مرموز است.»

 

لوکس اترنا گاسپار نوئه

 

در تاریخ 11 می 2019 اطلاعات جدیدتری راجع به اثر جدید گاسپار نوئه در صفحه ی ویژه ی آن در وبسایت رسمی جشنواره ی کن قرار گرفت. این اطلاعات شامل 2 عکس _ظاهرن_ ازفیلم کوتاه لوکس اترنا و یک از عکس گاسپار نوئه در حال سیگار کشیدن، در کنار فهرستی کامل تر از بازیگران و عوامل فیلم، و یک خلاصه ی یک خطی می باشد: ترجمه ی این خلاصه را در ذیل می خوانید:

«رساله یی پر شور درباره ی احترام به عقاید، حرفه ی بازیگر، و هنر فیلمسازی»

لوکس اترنا گاسپار نوئه

لوکس اترنا گاسپار نوئه

نکته ی جالب این است که اکنون می دانیم بسیاری از عوامل و بازیگران آثار قبلی گاسپار نوئه، در لوکس اترنا نیز همراه او هستند. از این میان می توان به حضور بنوا دبی مجددن به عنوان سینماتوگراف و کن یاسوموتو به عنوان صدابردار اشاره، که باعث می شود انتظار فیلمی به سبک دیگر فیلم های اخیر گاسپار نوئه را داشته باشیم.

Read Also  موسیقی فیلم Love گاسپار نوئه

نکته دیگر بازگشتن دو بازیگر فیلم های قبلی گاسپار نوئه، به نام های کارل گلاسمن و کلود-امانوئل گاژان-مول می باشد. همچنین تام کن، که طراحی گرافیک آثار قبلی گاسپار نوئه را به عهده داشته، این بار نامش در بین بازیگران فیلم به چشم می خورد.

 

عنوان لوکس اترنا گاسپار نوئه

عبارت «لوکس اترنا» (Lux Æterna) قابل ترجمه به «نور جاودان» است. این عبارت به زبان لاتین بوده و در اصل نام یک سرود مذهبی کاتولیک است. در این سرود از خداوند خواسته می شوند تا نورش را بر بندگانش بتاباند. چنین سرود هایی همراه با موسیقی کلیسایی خوانده می شوند.

در سال 2000 کلینت منسل (Clint Mansell) آهنگساز انگلیسی برای فیلم مرثیه یی برای یک رویا (Requiem for a Dream) به کارگردانی درن آرونوفسکی (Darren Aronofsky) یک قطعه ی موسیقی با عنوان لوکس اترنا درست کرد که تبدیل به تم به یادماندی این فیلم شد. جز این مورد، از این عنوان در تعدادی از آثار موسیقی دوران ما مجددن استفاده شده، با این حال فعلن نمی توان گفت آیا لوکس اترنا گاسپار نوئه ارتباطی با ترانه ی مذهبی و یا قطعات موسیقی ذکر شده داشته باشد یا نه.

 

عوامل و بازیگران لوکس اترنا گاسپار نوئه

لوکس اترنا دارای عوامل پشت صحنه و بازیگرانی فرانسوی و غیر فرانوسی ست. بیشتر این افراد نظیر کن یاسوموتو، بنوا دبی، و تام کن در پروژه های قبلی گاسپار نوئه حضور داشته اند. فهرست کامل این افراد در ادامه می خوانید:

 

عوامل پشت صحنه

کارگردان: گاسپار نوئه

دستیار کارگردان: کلر کوربتا-دال (Claire CORBETTA-DOLL)

Read Also  پوستر Enter the Void گاسپار نوئه

سینماتوگرافی: بنوا دبی (Benoît DEBIE)

صدا: کن یاسوموتو (Ken YASUMOTO)

تدوین: ژروم پنسل (Jérôme PESNEL)

طراح صحنه: سامانتا بن (Samantha BENNE)

 

بازیگران

شارلوت گنزبور (Charlotte GAINSBOURG)

بئاتریس دال (Béatrice DALLE)

کارل گلاسمن (Karl GLUSMAN)

کلود-امانوئل گاژان-مول (Claude-Emmanuelle GAJAN-MAULL)

تام کن (Tom KAN)

کلارا 3000 (Clara 3000)

میکا آرگانیاراز (Mica ARGAÑARAZ)

یانیک بونو (Yannick BONO)

لوپ برانکوویچ (Loup BRANKOVIC)

استفانیا کریستیان (Stefania CRISTIAN)

پل آملین (Paul HAMELINE)

لوکا آیزاک (Paul HAMELINE)

ابی لی (Paul HAMELINE)

فلیکس ماریتو (Félix MARITAUD)

لولا پیلو پریه (Lola PILLU PERIER)

ماکسیم روییز (Maxime RUIZ)

 

لوکس اترنا گاسپار نوئه در کن

در وبسایت رسمی جشنواره ی فیلم کن در تاریخ 12 اردیبهشت 98 اعلام شد که تعدادی فیلم از جمله لوکس اترنا گاسپار نوئه به فهرست فیلم های منتخب جشنواره ی کن اضافه شده. در این میان آثاری از دو کارگردان بزرگ عبدالطیف کشیش و کوئنتین تارانتینو نیز به چشم می خورد. در فهرست مذکور لوکس اترنا در بخش اکران نیمه شب (Séance de Minuit)، که جدا از بخش رقابتی جشنواره ی کن است، قرار گرفته.

فستیوال کن از تاریخ 24 اردیبهشت تا 4 خرداد 98 ادامه دارد. جدول زمانبدنی این فستیوال هنوز منتشر نشده و مشخص نیست لوکس آرنا چه روز های اکران خواهد شد.

 

این مقاله به مرور کامل تر خواهد شد

لوکس اترنا گاسپار نوئه
5 (100%) 1 vote[s]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *