به یک جمجمه: فیلمنامه ی کوتاه

To a Skull
To a Skull
آذر 9, 1396
skull screenplay Shamlou
To a Skull: Short Screenplay
آذر 9, 1396
نمایش همه

به یک جمجمه: فیلمنامه ی کوتاه

فیلمنامه به یک جمجمه

«به یک جمجمه» فیلمنامه ای کوتاه با موضوع تولد، مرگ، و پوچی ست، که از شعری با همین عنوان نوشته ی احمد شاملو اقتباس شده.

 

 

خارجی – آسفالت خیابان – روز

تصویر خاکستری رنگ است. صدای جیغ و ویغ گربه یی را می شنویم. تصویر فید می شود به آسفالت کوچه یی و پن می کنیم به 2 گربه ی در حال جفت گیری. صدای آه های لذت ناک زنی جای صدای گربه را می گیرد.

 

داخلی – اتاق خواب – روز

از تصویر گربه ها کات می کنیم به صورت زنی که آه می کشد و لب هایش را گاز می گیرد. سپس اینتر کاتی از چهره ی گربه ی ماده، محل تماس بدن گربه ی نر و ماده، و اکستریم کلوزآپ لب و دهان زن.

 

داخلی – اتاق خواب – روز

کودکی عریان را روی تخت خواب می بینیم در حالی که مادرش (همان زن صحنه ی قبلی) دور او حوله می پیچد.

 

خارجی – خیابان – روز

پیرمردی نحیف و ژولیده که دور خودش پتویی کهنه و کثیف می پیچد و کنار منقلی خودش را گرم می کند. او کلاه کشی منگوله داری بر سر دارد. کلوزآپی از کلاه او می بینیم.

 

داخلی – اتاق خواب – روز

کلاهی شبیه به کلاه پیرمرد در دست های مادر قرار دارد در حالی که او رویش منگوله یی می دوزد. او کلاه منگوله دار را بر سر بچه می گذارد.

 

داخلی – اتاق خواب – زمانی دیگر

فید می شود به صورت همان زن در حالت داگگی استایل. صدای شلپ شلوپ و ناله.

اینم بخون:  This Used to Be a Hand Holding a Lover's Neck! [Short Screenplay]

کلوزآپ پایین تنه ی مردی در حال تللنبه زدن. برشی کوتاه از تللنبه زدن گربه ی نر. برشی از تکان های یک گهواره. تصویر سپس دو قسمت می شود: سمت چپ تصویر پایین تنه ی مرد تلنبه زن؛ و سمت راست تصویر گهواره ی در حال حرکت؛ به طوری که این توهم ایجاد بشود که حرکات نیم تنه ی مرد باعث تکان خوردن گهواره می شود.

 

خارجی – قبرستان – روز

سیاهی و سکوت.

فید به منظره یی از یک قبرستان. صدای باد را می شنویم. از بین قبر ها حرکت می کنیم. صدای مکیدن و هورت کشیدن می شنویم.

کات می کنیم به درختان توی قبرستان. روی تنه ی یکی از آن ها تمرکز می کنیم. از روی تنه حرکت می کنیم رو به بالا تا برسیم به شاخه ها و برگ ها. صدای لولیدن و حرکت کرم و حشرات را می شنویم.

کات می کنیم به خاک مرطوب تازه. سپس کرم ها و حشراتی را می بینیم که چیزی (شاید پرنده یی مرده) را می خورند و در اطرافش می لولند.

به یک سنگ قبر کات می کنیم. از زاویه ی خدا به سمت سنگ جلو می رویم. همین طور که جلو می رویم سنگ فید می شود و ما اسکلت کاملی از انسان را درون قبر می بینیم. بیشتر به سمت جمجمه اسکلت می رویم. جمجمه فید می شود به سر انسانی در حال لبخند زدن. سر فید می شود و جمجمه دوباره ظاهر می شود.

 

داخلی و خارجی – نما های متفاوت – روز و شب

اینم بخون:  عاشقانه ی خوابگرد

برش های سریعی از همه نکبت های زندگی در ایران را همراه با صدای هورن و دهل می بینیم: خشونت و کتک کاری، جنگ، قحطی، فقر، روسپپیگری، کودکان کار، گرانی، شلوغی، آلودگی، مردم تکبیر گو، و غیره…

کات به سیاهی و سکوت.

صدای مهیب هورن 3 یا 4 بار شنیده می شود. چند نمای ثابت از زمین های خشک و بیابانی را می بینیم. چند نما از آدم های عادی در شرایط عادی و روزمره می بینیم. چند نما از فیلم های قدیمی از چند دهه قبل تر ایران می بینیم؛ خصوصن لات بازی و افه های فیلم های فارسی. چند نما از حرکات مسخره ی مردم حالا می بیننیم؛ از ادا و اطوار هایشان جلوی دوربین گزارشگر، تا قر دادن های سیزده به در، و بد مستی و کوون کچولی هایشان. تصویر قهقه زدن یک دیوانه را می بینیم. تصویر خندیدن و چهره ی مسخره ی احمددی نژاد را می بینیم. صدای قهقه زدن ادامه پیدا می کند تا که تصویر و صدا به سیاهی و سکوت فید می شوند.

 

داخلی – کارگاه پنبه زنی – روز

تصویر کلوز آپ دستگاه پنبه زنی ظاهر می شود در حالی که دست های پیرمردی سیم های آن را به حرکت در می آورد. موسیقی ملایم و بی تفاوتی با کنترباس و هورن می شنویم. تصویر باز تری از پیرمرد در حال پنبه زدن.

کات به پنبه هایی که بر روی زمین می ریزد. صدای کنترباس قطع می شود و حالا فقط صدای مهیب هورن می شنویم که تناوبش کمتر می شود. تصویر آرام آرام فید می شود به سیاهی. یک هورن دیگر و دیگر هیچ!

اینم بخون:  دانشگاه مازندران

 

پایان!

 

فیلمنامه به یک جمجمه

 

دیگر فیلمنامه ها و نمایشنامه های سیناریوم را نیز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× سوال داری؟ بیا بچتیم!