اگر مدیران آموزشگاه های زبان قرار بود حقیقت را بگویند چه می گفتند؟

The Black Mountain
دی 22, 1396
Romantic
دی 22, 1396
نمایش همه

اگر مدیران آموزشگاه های زبان قرار بود حقیقت را بگویند چه می گفتند؟

آموزشگاه های زبان

تصور کنید آموزشگاه های زبان در تبلیغاتشان راست بگویند. یا وقتی برای مشاوره پیش مدیران آموزشگاه های زبان می روید، آن ها واقعیت ها را به شما بگویند. در این صورت فکر می کنید راجع به یادگرفتن زبان، کیفیت و سیستم آموزشگاهی چه بگویند؟

یادگیری زبان سخت و زمانبر است:

برای یادگرفتن زبان باید مطالعه و تمرین کنید. باید ساعت ها وقت صرف پیدا کردن معنی لغات و سر در آوردن از قواعد دستور زبان کنید. هیچ کس بدون دانستن دستور زبان و داشتن گنجینه ی وسیع لغات به سطح بالایی از زبان دست پیدا نمی کند. زبان یادگرفتن ساده و بی زحمت وجود ندارد. البته اگر یادگیری زبان را با وجود زمان بر بودن، و گاهی پر مشقت بودنش به عنوان یک ماجراجویی که هم آگاهی ما از فرهنگ و سبک زندگی مردم دنیا بالا می برد، و هم یک تمرین و فعالیت ذهنی که می تواند قوای ذهنی ما را افزایش دهد نگاه کنیم، ارزش زحمت و تلاشش را دارد. اما شما اینطور فکر نکنید، هفته یی 3 ساعت در کلاس های ما خمیازه بکشید یا به جوک های بی مزه ی مدرسان ما بخندید، و بقیه ی وقتتان را هم پای تلویزیون تخمه بشکنید، و به همین خیال باشید که زبان یاد می گیرید.

در 6 ماه زبان آدم راه نمی افتد:

راه افتادن زبان یعنی چه؟ یعنی بتوانید نیاز هایتان را در بین افرادی که به زبانی خارجی صحبت می کنند برطرف کنید؟ اگر اینطور است، طبق تخمین برخی منابع، نیاز به زمانی در حدود 500 ساعت مطالعه ی مستمر دارید (که مقداری تقریبی و کلی است). در صورتی که حول و حوش چنین زمانی مطالعه ی مستمر داشته باشید به سطح B2 می رسید که می توان گفت برای شروع زندگی در خارج از کشور مناسب است. خودتان حساب و کتاب کنید، اگر بخواهید در 6 ماه به این سطح برسید باید هر روز تقریبن 3 ساعت مطالعه کنید؛ آن هم مطالعه ی فعالانه و مستمر، نه این که یک روز زبان بخوانید و یک روز نخوانید، یا حین مطالعه خمیازه بکشید و با موبایلتان بازی کنید. اکثر افراد نمی توانند در 6 ماه این قدر مطالعه کنند. ولی نگران نباشید در آموزشگاه ما معجزه می شود! مدرسان ما به صورت MP3 مطالب را به شما انتقال می دهند. نه که خودشان در 6 ماه زبانشان راه افتاده، به شما هم در شش ماه زبان یاد می دهند! شما هم که همه نابغه هستید و ظرفیت ذهنیتان از میانگین افراد خیلی بیشتر است.

ما نمی توانیم چیزی را تضمین کنیم:

آخر چطور باور می کنید که ما در فلان مدت تضمینی زبان یادتان می دهیم، یا فلان نمره ی IELTS و TOEFL را تضمین می کنیم؟ مگر ما در خانه هم کنار شما هستیم که بدانیم درس می خوانید یا نه؟ یا مگر ما از شما تست آی کیو گرفته ایم که بدانیم ظرفیت ذهنی شما چطور است؟ یا مگر ما متخصص روش های یادگیری هستیم، و دوره و مفاد درسی مخصوص شخصیت و نحوه یادگیری و نیاز شما طراحی کرده ایم؟ ولی ما به هر حال در تبلیغاتمان می نویسیم «تضمینی» چون می دانیم شما دوست دارید این را از ما بشنوید با وجود این که می دانید دروغ می گوییم. ما هم عین خیالمان نیست چون کی داده و کی گرفته! فوق فوقش اگر اینقدر بی کلاس باشید که بیایید بگویید پولمان را پس بدهید، آن قدر دلیل و عذر و بهانه می آوریم که مجبور بشوید پول بیشتری هم بدهید که فقط از شر ما خلاص شوید!

مدرسان ما متخصص و مجرب نیستند:

اکثر مدرسان ما اصلن تحصیلات مرتبط با زبان یا آموزش ندارند، بلکه برای خودشان زبان یادگرفته اند و حالا مدرس شده اند که زبانشان را کمی بیشتر تقویت کنند و در برابرش جلسه یی 5 تا 20 هزار تومان هم خروس قندی بگیرند. آخر کدام آدم متخصص و مجربی با این مبلغ کار می کند؟ اگر هم بکند قطعن دلسوزانه کار نمی کند. سر کلاس بشکن می زند تا وقتش بگذرد. ولی شما خیالتان راحت باشد، مدرسان ما فرق می کنند؛ هم وارداتی هستند و با مسائل و مشکلات زندگی در این کشور آشنا نیستند، هم دلشان برای ما و شما سوخته و تقریبن مجانی کار می کنند.

پیشاپیش پولتان را می گیریم که فرار نکنید:

ما از همان ابتدا کل پول دوره را می گیریم تا اگر در چند جلسه ی اول پی بردید که آموزشگاه و کلاس های ما چقدر مزحرف هستند و تصمیم گرفتید بی سر و صدا فرار کنید، حداکثر سود را از شما برده باشیم. همچنین به منشی هایمان سپرده ایم حتمن شما را مجبور کنند از چند روز مانده به اتمام دوره تان شهریه ی دوره ی بعدی را بگیرند تا شما پایتان گیر شود و دائم پیش ما بیایید. چون ما دلسوز یادگیری شما هستیم!

تا زمانی که پول دارید عزیز مایید:

چیزی که در دنیا زیاد است آدم است. شما نباشید یکی دیگر! از آموزشگاه ما خوشتان نیامده که نیامده، اما به هر حال اگر مشکلی در آموزشگاه دیدید حتمن به ما بگویید، ما به شما وعده می دهیم که درستش کنیم _که البته اصلن چنین قصدی نداریم. مشتری ثابت ما هم باشید باز برایمان مهم نیست، پیش ما نمی آمدید پیش یکی دیگر می خواستید بروید؛ منت سر ما که نگذاشتید. قسط و نسیه هم نداریم، اگر پول دارید بفرمایید، اگر نه گود بای! البته ما هیچ کدام از این حرف ها این طور رک به شما نمی گوییم.

ما گران فروشیم، از ما بخرید:

حتمن از ما باید کتاب و سی دی بخرید چون ما با مرکز پخش کتاب های زبان قرارداد داریم و می خواهیم از این راه هم سود کنیم. ضمنن 20 درصدی هم گران تر از کتاب فروشی ها هستیم، چون ما می خواهیم تا شما هیجان زبان یادگرفتن دارید و خوب پول خرج می کنید نان را عمیق تر به تنور بچسبانیم.

از آموزشگاه ما کسی آیلتس 7 و تافل 100 نگرفته:

این عکس هایی که از کارنامه های تافل و آیلتس مردم می بینید به در و دیوار چسبانده ایم همه یا الکی هستند یا اصلن ما نقشی در موفقیتشان نداشته ایم. بعضی هایشان را ما خودمان با فتوشاپ درست کرده ایم، بعضی هایشان هم مال مدرسان خودمان بوده که اینقدر خروس قندی بهشان دادیم تا فرار کردند و رفتند، بعضی های دیگر هم مال شاگردانی بوده که خیال کردند ما در موفقیتشان نقش داشته ایم در حالی که این خودشان بودند که تلاش کردند و زبان یادگرفتند. و باز هم قرار نیست همه چیز را شما بدانید!

برای یاد گرفتن زبان نیاز به آموزشگاه نیست:

با این همه امکاناتی که برای مطالعه و یادگیری خودآموز زبان وجود دارد، به تنها چیزی که نیاز دارید فقط انگیزه و پشتکار خودتان است. تمام منابع مورد نیاز به صورت اینترنتی و یا چاپ شده با هزینه ی خیلی کم در اختیار شماست. آن هایی که می گویند با کتاب و سی دی و اینترنت نمی شود زبان یاد گرفت خودشان اصلن این ها را امتحان نکرده اند و هیچ کدام معلومات خاصی در این زمینه ندارند. حتا اگر در آموزشگاه هم ثبت نام کنید، تا زمانی که پشتکار نداشته باشید و خودتان مطالعه نکنید، چیزی زیادی یاد نخواهید گرفت. ولی شما این کار را نکنید، بیایید به ما پول بدهید و در آموزشگاه ما وقتتان را بگذرانید.

ما هم تحفه یی هستیم مثل بقیه:

خیال می کنید چرا بعضی از آموزشگاه ها چند سالی با تبلیغات دهن پر کن گل می کنند و بعد فراموش می شوند، و دوباره با یک اسم دیگر همان سیکل را تکرار می کنند؟ چون بعد از چند سالی بالاخره گند کارشان در می آید. بعد از مدتی که گل می کنند آموزش و یادگیری زبان آموزان که ابتدا در درجه ی مثلن دهم بود، دیگر در درجه ی هزارم قرار می گیرد، و آن وقت است که مردم پی به شیاد بودنشان می برند. اما خوب، تر و خشک را نباید با هم سوزاند، ما که مثل آن ها نیستیم، ما برای خدمت به مردم فعالیت می کنیم. باور کنید ما فرق داریم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *