(Cinématon) گاسپار نوئه در مستند سینماتن

Cinématon (سینماتن) عنوان پروژه ی فیلم مستندی است که Gérard Courant (ژرار کوران) سینماگر فرانسوی از سال 1978 تا به حال مشغول ساخت آن بوده. در اپیزودی از این مستند، گاسپار نوئه به عنوان سوژه ی فیلم حضور داشته. در این مقاله می خواهیم به معرفی و بررسی این مستند، به خصوص بخشی که در آن گاسپار نوئه نقش داشته بپردازیم.

Cinématon گاسپار نوئه

 

مستند Cinématon (سینماتن) اثر Gérard Courant (ژرار کوران)

تا به حال فکر کرده اید طولانی ترین فیلمی که تا به حال ساخته شده چه فیلمی است، و مدت زمان آن چقدر است؟ جواب همین مستند Cinématon به کارگردانی ژرار کوران است. و قطعن تعجب خواهید کرد وقتی بدانید مدت زمان آن بیش از 200 ساعت است! باورنکردنی تر از همه این که این فیلم در سینمایی در آوینیون فرانسه در نوامبر 2009 اکران شد. البته در زمان اکران در سال 2009 این فیلم 150 ساعت بوده و به مدت 6 شبانه روز به طور مداوم در حال پخش بوده!

Cinematon ساخته ی ژرار کوران
ژرار کوران فیلمساز فرانسوی

مستند Cinématon متشکل از اپیزود (یا به قول خود ژار کوران سینماتن یا پرتره) هایی از افراد مختلفی است که ژرار کوران در از سال 1978 تا به حال ملاقات کرده و از آن ها فیلم تهیه کرده. اکثر این افراد هنرمند یا چهره ی های سرشناس هستند. روال کار ژرار کوران در هر یک از این اپیزود ها، که زمانشان با تیتراژ ابتدا و انتها حدود 4 دقیقه می شود، این است که از سوژه می خواهد تا رو به تصویر بنشیند و آزادانه هر کاری که دلش می خواهد انجام بدهد. این اپیزود ها همگی صامت هستند و با دوربین های معمولی هندی کم ضبط شده اند. به عبارت دیگر این اپیزود های 4 دقیقه یی چیزی جز پرتره های متحرک اشخاص نیستند.

Read Also  تینتارلا دی لونا (Tintarella di Luna) - اولین فیلم کوتاه گاسپار نوئه

از بین افرادی که ژرار کوران از آن ها فیلم تهیه کرده چهره های سرشناس حوزه ی سینما از جمله ژان-لوک گودار، ویم وندرس، روبرتو بنینی، ناگیسا اوشیما، و ژولی دلپی به چشم می خورد؛ و البته همچنین گاسپار نوئه.

ژرار کوران تا به حال بیش از 3000 پرتره ی این چنینی در قالب پروژه ی مستند Cinématon اش تهیه کرده. همه ی این پرتره ها در کانال یوتیوب ژرار کوران قابل دسترس است.

 

گاسپار نوئه در مستند Cinématon

در تاریخ 23 ژوئن 1995، در پاریس، ژرار کوران از گاسپار نوئه و همسرش لوسیل آجیالیلوویک (Lucile Hadžihalilović) دو پرتره ی مجزا ضبط کرد. در مجموعه ی او، پرتره ی گاسپار نوئه شماره ی 1749، و پرتره ی همسرش شماره ی 1750 را به خود اختصاص می دهند.

گاسپار نوئه در مستند Cinématon
تیتراژ پرتره ی گاسپار نوئه

در تیتراژ آغاز پرتره ی گاسپار نوئه، از او به عنوان سینماگر و تهیه کننده یاد شده، چراکه زمان این پرتره به قبل از فعالیت متمرکز گاسپار نوئه به عنوان کارگردان بر می گردد؛ در آن زمان گاسپار نوئه هنوز هیچ کدام از فیلم های بلندش را نساخته بود.

گاسپار نوئه در مستند Cinématon (سینماتن) - پرتره ی کمتر دیده شده ی گاسپار نوئه
تیتراژ پرتره ی گاسپار نوئه

در این پرتره، گاسپار نوئه ی 33 ساله، بر پس زمینه یی قرمز رنگ، رو به دوربین نشسته. او گاهی به دوربین خیره می شود، می خندد، به عقب تکیه می دهد، دست هایش را پشت سرش قلاب می کند، و چشم هایش را می بندد.

گاسپار نوئه cinematon
گاسپار نوئه در مستند Cinématon
گاسپار نوئه cinematon
گاسپار نوئه در مستند Cinematon

ژار کوران این پرتره را در کانال یوتیوبش قرار داده و همیشه قابل دسترس است. اما به دلیل فیلتر بودن یوتیوب در ایران، این کلیپ را در سایت آپارات مجددن آپلود کرده ام، تا دیدنش برای مخاطبان ایرانی راحت تر باشد.

Read Also  La Nuit de l'Homme گاسپار نوئه
(Cinématon) گاسپار نوئه در مستند سینماتن
5 (100%) 1 vote

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *